Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowe przyścienne kanelowane naczynie na wodę w kształcie gruszkowatego wazonu z pokrywką. Płaski tył naczynia umożliwiał zamocowanie go przy ścianie. W dolnej części przedmiotu zamontowano metalowy kranik. Naczynie zostało ozdobione dekoracją w typie famille verte, tłumaczonej jako „rodzina zielonych”. Jest to porcelana zdobiona charakterystyczną zieloną barwą, wytwarzana przede wszystkim od czasów cesarza Kangxi (1662-1722). Obok zieleni często w dekoracji występuje błękit, czerwień, oberżyna i żółcień. Paleta kolorystyczna famille verte wywodzi się ze stylu wucai, który łączył podszkliwny kobalt z naszkliwną czerwienią, żółcią i zielenią. Większość przedmiotów dekorowanych w stylu famille verte powstawała z myślą o eksporcie, przede wszystkim na rynek europejski.
Dekoracja szczelnie wypełnia całą powierzchnię naczynia. Jego kanelowanie nawiązuje do pofalowanej struktury muszli. Naczynie zdobią różnorodne motywy flory i fauny powiązane ze środowiskiem wodnym, m. in. kraby, krewetki i ryby pośród wodnych roślin. Dolną i górną część naczynia zdobią pasy ornamentów z rezerwami wypełnionymi dekoracją. W zwieńczeniu przedmiotu znajdują się dwa esowato wygięte stylizowane delfiny połączone u góry muszlą oraz pokrywka.
Lawaterz zastawiano niegdyś z misą Wil.2196. Oba przedmioty zdobiły wnętrza dawnych Pokoi Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 42,0 cm, szerokość: 21,0 cm
Technika
mieszana, szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna