
Podstawka pod żelazko
1890 — 1910
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyroby rzemiosła i przemysłu szczecińskiego
Szczecińscy sportowcy pierwszych dekad XX wieku osiągali wiele sukcesów w różnych dyscyplinach sportowych, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. O Pomorzanach mówiono, że mają zdrowe płuca, a tym samym dobrą kondycję, ponieważ w regionie nie ma dużo przemysłu. Potwierdzały to chociażby osiągnięcia dr Ottona Peltzera (1900–1970), który w 1926 roku ustanowił rekord świata w biegu na 800 metrów w Londynie.
Oprócz dyscyplin lekkoatletycznych bardzo popularna stała się wówczas piłka nożna. W Szczecinie pierwsze organizacje sportowe i piłkarskie powstawały już na przełomie XIX i XX wieku: TSV 1894 Stettin (1894–1945), SC Preußen Stettin (1901–1937), Stettiner FC Titania (1902–1930).
Do grupy najstarszych zrzeszeń sportowych można zaliczyć także S.C. Blücher 04 Stettin, założony w 1904 roku jako Fussball Club 04 Stettin, który zrzeszał wówczas jedynie piłkarzy. Później klub rozszerzył działalność także o sekcje lekkoatletów i bokserów. W szczytowym momencie działalności klub liczył 155 członków. Jego zawodnikami byli maturzyści ze szczecińskich gimnazjów. Od momentu powstania klubu piłkarze Blüchera występowali w I lidze, a w 1910 roku zdobyli mistrzostwo pomorskiej ligi. Zawody te, organizowane przez szczeciński Verband Pommerscher Ballspiel-Vereine, były wówczas częścią ogólnoniemieckich rozgrywek Verband Berliner Ballspielvereine, w których VPBV nadzorowała rozgrywki Grupy Lokalnej Szczecin.
Prezentowany puchar jest zdobytym właśnie w 1910 roku trofeum. Na jego ozdobionej secesyjnymi ornamentami czarze wygrawerowany został napis upamiętniający ten jeden z największych sukcesów S.C. Blücher. Eksponowany jest wśród innych szczecińskich nagród sportowych na wystawie stałej Muzeum Narodowego w Szczecinie: Hans Stettiner - Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku w gmachu Muzeum Historii Szczecina.
Małgorzata Peszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 41.5 cm, średnica: 18.7 cm
Rodzaj obiektu
puchar, nagroda
Technika
odlew, techniki metaloplastyczne, srebrzenie, grawerowanie
Tworzywo / materiał
metal, blacha mosiężna, cyna
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1890 — 1910
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1762 — 1770
Muzeum Narodowe w Szczecinie
koniec XVII wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna