Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Grafika
Na rycinie przedstawiono uznawaną za cudowną gotycką figurę Matki Boskiej Łąkowskiej i zabudowania kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i klasztoru reformatów w Łąkach Bratiańskich, położonych między Bratianem a Nowym Miastem Lubawskim. Na dole ryciny znajduje się tekst: Obraz Nayświętszéy Panny Maryi, w Kościele Łąkowskim o.o. Reformatow Prow. Wniebowzięcia N.P.M. cudami słynącéy i od Benedykta XIV. roku P. 1752. d. 4. czerw. koronowanéy. Matka Boska jest odziana w długi płaszcz, w lewej dłoni dzierży berło. Dzieciątko na Jej prawym ramieniu charakterystycznym gestem podtrzymuje dłonią swoją stopę. Widoczna w niej rana (w zasadzie nieczytelna w rycinie, ale widoczna w figurze) może być interpretowana jako symbol zmazania grzechu pierworodnego lub zapowiedź przyszłej męki. Trudno o precyzyjne wskazanie początków kultu Matki Boskiej Łąkowskiej, sięgających XIV lub nawet XIII wieku. Wedle jednej z legend płynąca figura Madonny ukazała się dzieciom pasącym bydło nad Drwęcą. Przeniesiono ją do kościoła w Nowym Mieście, ale zniknęła stamtąd, by ukazać się ponownie na drzewie. Po łaskach uzdrowień postanowiono w tym miejscu wybudować kaplicę. Ok. 1631 roku Paweł Działyński sprowadził tu franciszkanów-reformatów (pierwotnie osiedlonych w Nowym Mieście), którym kilka lat później ufundował murowane klasztor i kościół.
Widoczne na rycinie założenie kościelno-klasztorne reformatów przedstawiono w formach architektonicznych sprzed 1785 roku, kiedy to rozpoczęto budowę większej świątyni. W 1875 roku decyzją władz pruskich klasztor skasowano, a siedem lat później budynki spaliły się od uderzenia pioruna. Wówczas to figurę Matki Boskiej Łąkowskiej przeniesiono do kościoła parafialnego w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie znajduje się do dziś.
Za czas powstania ryciny można przyjąć okres między 1752 a 1785 rokiem. Przechowywana w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie grafika o identycznej kompozycji (sygn. G.11254/I) jest jednak datowana na ok. 1850 rok, niewykluczone zatem że i ta odbitka powstała już w XIX wieku na podstawie XVIII-wiecznego wzorca.
Łąki Bratiańskie, cudowny wizerunek, Matka Boska Łąkowska, reformaci, klasztor reformatów, Nowe Miasto Lubawskie, kult maryjny
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 25,4 cm, szerokość: 19,9 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
miedzioryt, akwaforta
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna