Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Chiński portfel wykonany z brązowego jedwabiu o kształcie wydłużonego prostokąta, miękko składany, z usztywnionymi dwiema kieszonkami. Obie strony przedmiotu zostały ozdobione haftowanymi aplikacjami przedstawiającymi parę owoców. Niniejszy portfel mógł służyć do przechowywania dekoracyjnie oprawionych lusterek.
W kulturze chińskiej wykształciły się różne formy niewielkich sakiewek służących do przechowywania i noszenia przy sobie drobnych, niezbędnych rzeczy. Przybierały one różnorodne, piękne kształty, niekiedy charakterystyczne dla danego regionu. W Chinach niewielkie sakiewki noszono już w okresie pierwszej dynastii – Qin. Koło XIII wieku pojawił się termin hebao, funkcjonujący również współcześnie, którym określano niewielką torebkę na drobiazgi i osobiste przedmioty noszone przy sobie. Zwyczaj związany z hebao przetrwał do początku okresu Republiki Chin (pocz. XX w.), a jego niemalże całkowity zanik był związany ze zmianą sposobu ubierania się. Hebao przetrwało jeszcze w niektórych wiejskich regionach Chin, gdzie tradycyjne rzemiosło nadal jest kultywowane.
Dla wielu grup etnicznych, na przykład dla Mandżurów, niewielkie woreczki noszone przy sobie były stałym elementem stroju. Wynikało to z koczowniczego stylu życia tej grupy. Małych rozmiarów sakiewki były szyte przez kobiety, które zdobiły je haftami z motywami kwiatów i ptaków. Przechowywano w nich również wonności oraz tytoń.
W XIX wieku portfel przypuszczalnie stanowił element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 31,0 cm, szerokość: 8,3 cm
Rodzaj obiektu
tkanina - inne
Technika
haft
Tworzywo / materiał
atłas; bawełna; jedwab
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna