Szczury (głowa kobiety)
ilustracja
non post 1960 — 1971
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Ze spuścizny Olgi Siemaszko: projekt ,,Ręka umarłej''
Konturowy rysunek z perspektywicznie ujętą na wprost ulicą pośród gruzów budynków; u dołu po lewej zaznaczają się kolumny. W dolnej części, wśród gęstych linii gruzów, widocznych jest wiele leżących ciał ludzkich. To jedna z ilustracji do przedrukowanego w tomie ,,Ręka umarłej'' wiersza ,,Ciała'' Władysława Broniewskiego (wydrukowana u dołu strony z końcem wiersza). Wśród wielu ,,ciał zabitych'', które wylicza podmiot liryczny, znajdują się
,,ciała z obozów,
z miast rozstrzelanych,
[...] ciała zagłady,
ciała krzywdy
przyjdą gromadą,
nie spoczną nigdy!'' (s. 56, 57).
Element klasycyzmu (neoklasycyzmu) zrujnowanych budynków po lewej, sygnalizowany kolumnami, odwołuje się do konkretnego wizualnego motywu obecnego w wielu przedstawieniach zniszczeń wojennych. W okresie tużpowojennym często publikowano zdjęcia ruin klasycystycznej lub neoklasycystycznej architektury, która w takim kontekście symbolizować miała m.in. śmierć cywilizacji jako takiej. Zestawiano też np. gruzy Warszawy z ruinami Akropolu.
Przedstawione gruzy korespondują w książce z pierwszą ilustracją, poprzedzającą wstęp (zob. MPOLIN-M1607). Obiekt w momencie wydania znajdował się - z dodatkową podkładką - w passe-partout z oznaczeniami na części z oknem: „«RĘKA UMARŁEJ» || Str. 57"). Na podkładce, która zabezpieczała go od tyłu, widoczne były dwa odrzucone na początkowym etapie rysowania rysunki do, zapewne, utworu ,,Ballada'' (por. MPOLIN-M1623 i MPOLIN-M1624).
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
rysunek
Technika
piórko
Tworzywo / materiał
papier, tusz
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
non post 1960 — 1971
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
non post 1960 — 1971
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
non post 1960 — 1971
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna