![N/Bn/579/ML Aw. U góry widoczna część napisu pisanką: BILET SKARBOWY; niżej numer serii : A i napis:
Uchwała Rady Najwyższej Narod. Dnia 8 Czerw.1794
Niżej, centralnie na osi symbole wolności: czapka frygijska, uzbrojenie sankiulotów, baszty murów więziennych, łańcuchy absolutyzmu, gromy ludu i skrzydła wolności. Wyżej z lewej Orzeł, a z prawej strony Pogoń. Po bokach napis: Bilet – Skarbowy, a niżej w podwójnej prostokątnej ramce na ciemnym kreskowanym tle wartość nominału:
100 – STO
Pod spodem tekst uchwały:
Na Sto Złotych polskich/: rachując z iedney / Grzywny Kolońskiej Złłch polch 84 1/2 Monety / Srebrnej:/ które Skarb Narodowy każdemu Uka= / zicielowi ninieyszego Biletu z funduszow / na umorzenie Biletów skarbowych prze= / znaczonych y na ogólnych Dobrach Na= / rodowych hypotekowanych zapłaci oraz / we wszelkich dochodach Publicznych we= / dług powyższey Uchwały Rady Naywyż= / szey Narodowey przyimować będzie
Pod tekstem uchwały znaki zabezpieczające, pośrodku centralnie obłamany stempel suchej pieczęci Dyrekcji Biletów Skarbowych z poziomą inskrypcją: WOLNOŚĆ / CAŁOŚĆ / NIEPODLE / GŁOŚĆ i napisem otokowym: * PIECZĘĆ DYREKCYI BILETÓ[W]. Po bokach litery B – S, wybarwiane chemicznie. Niżej odręczne podpisy komisarzy wybranych spośród mieszczan warszawskich: J. (Jan Klemens) Gaczkowski, J. (Jan) Klek, A. (Antoni) Michałowski i numer w owalnej ramce: 3951.
Rw. Czysty bez nadruków.](/brepo/panel_repo/2022/04/16/epvkqi/contain-360-1000-max-n-bn-579-ml-001.webp)
Bilet skarbowy - 100 złotych polskich
1794
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Pieniądz papierowy insurekcji kościuszkowskiej i Księstwa Warszawskiego
Potrzeby czasu wojny zmuszały Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej oraz Radę Najwyższą Narodową do prowadzenia operacji finansowych na szeroką skalę. Poszukiwanie środków do prowadzenia kosztownej wojny wymagało operowania znacznymi kwotami. Ten wzgląd zadecydował o potrzebie wprowadzenia do obiegu biletów skarbowych o wysokich nominałach. Ponieważ miały zaspokajać potrzeby rynku wewnętrznego, nie drukowano ich w dużej ilości. Jednym z najwyższych nominałów wyemitowanych przez Dyrekcję Biletów Skarbowych był bilet pięćsetzłotowy. Wydrukowano ich zaledwie pięćset i była to najmniej liczna edycja spośród wszystkich pieniędzy papierowych, jakie ukazały się w okresie insurekcji kościuszkowskiej. W związku z tym jest to obecnie bardzo rzadki obiekt kolekcjonerski. Z powodu wydrukowania niewielkiej liczby egzemplarzy wszystkie wypuszczono w ramach jednej serii oznaczonej literą A. Sytuacja taka powtórzyła się wyłącznie w przypadku biletów tysiączłotowych, które również wyemitowano w ramach jednej serii. W pozostałych przypadkach były to emisje wieloseryjne, nie licząc biletów pięcio- i dziesięciogroszowych, które, choć drukowane w dużych ilościach, wypuszczono bez oznaczenia serii.
Bilety pięćsetzłotowe – podobnie jak inne – wśród zabezpieczeń przed fałszerstwem posiadały między innymi indywidualne numery wpisywane ręcznie podczas ich wydawania. Z racji tego, że wyemitowano tylko pięćset egzemplarzy, nadane im numery mają od jednej do trzech cyfr. Muzeum posiada w swych zbiorach tylko jeden egzemplarz biletu pięćsetzłotowego z naniesionym numerem 486. Oznacza to, że należał do piętnastu ostatnich biletów wydanych odbiorcom, przez co pozostawał w obiegu krócej niż bilety o niższych numerach. Być może ten fakt zadecydował o dość dobrym stanie zachowania obiektu, który w ramach zabiegów konserwatorskich podklejono na rewersie bibułką.
Bilet wydrukowano na dość grubym papierze barwionym na kolor ceglasty z różowym odcieniem. Trzy najwyższe nominały biletów skarbowych: stu-, pięćset- i tysiączłotowe w dolnej części noszą podpisy tych samych komisarzy, to jest J. Gaczkowskiego, J. Kleka i A. Michałowskiego, co wyróżnia je od nominałów niższych, gdzie skład komisarzy był różny, w zależności od wartości biletu, a w przypadku pięciozłotówek także w zależności od serii.
Leszek Poniewozik
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 176 mm, szerokość: 97 mm
Rodzaj obiektu
pieniądz papierowy
Technika
drzeworyt, miedzioryt
Tworzywo / materiał
papier czerpany
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1794
Muzeum Narodowe w Lublinie
1794
Muzeum Narodowe w Lublinie
1794
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna