Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Nietypowe naczynko wykonane z jasnej, barwnie szkliwionej kamionki. Na dużym podłużnym zielonym liściu umieszczono pękaty spłaszczony żółty owoc, interpretowany jako melon orientalny, określany makuwa. Dojrzały owoc okala ukwiecona łodyżka z czterema niewielkimi liśćmi. Na liściach przysiadły owady, jednak uległy częściowemu zniszczeniu. Wnętrze owocu jest puste, przypuszczalnie wieńczyła je niewielka nakrywka, obecnie niezachowana.
Ten niebanalny przedmiot zapewne pełnił w Europie rolę jedynie dekoracyjną. Wydaje się, że obiekt trafił do kolekcji wilanowskiej jako ciekawostka, interesująca dla Europejczyków z powodu tak odmiennej, i przez to owianej pewną tajemnicą i niedopowiedzeniem, kultury Dalekiego Wschodu. W XIX wieku moda na Orient uległa nasileniu, wobec czego chętnie nabywano przedmioty o proweniencji dalekowschodniej.
Na podstawie dokumentacji archiwalnej wiadomo, że w XIX wieku kadzielniczka stanowiła element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4,0 cm, szerokość: 13,5 cm
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna