Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Polichromowana figurka na podstawie wykonana z gliny suszonej. Przedstawia łysego, zgarbionego mężczyznę w stosunkowo dynamicznej pozie z prawą nogą wysuniętą do przodu i uniesionymi rękoma. Mężczyzna ma zamyślony, skupiony wyraz twarzy, o fizjonomii wskazującej, że jest on w dojrzałym wieku. Postać ubrana jest w lejące, pięknie udrapowane szaty. Wierzchnia szata w czarnym kolorze w górnej części, ozdobiona jest bordiurą stanowiącą wykończenie przy dekolcie i rękawach, z dołem w żółtym kolorze obficie dekorowanym motywami floralnymi. Spodnia zaś, pastelowo-różowa w drobne wzory, została wykończona złotą bordiurą.
Nie zachowały się palce prawej ręki figurki i jej lewa dłoń. Były to najdelikatniejsze elementy rzeźby, najbardziej narażone na zniszczenia. Na uwagę z pewnością zasługuje mechanizm osadzenia na korpusie głowy postaci za pomocą niewielkiego haczyka, dzięki czemu delikatnym dotknięciem można ją poruszyć.
W kolekcji wilanowskiej zachował się zespół polichromowanych figurek wykonanych z gliny suszonej. Dołącza się do nich również figury z gipsu, również pokryte malaturą. Stanowiły one z pewnością interesujący przykład chińskiego eksportowego rzemiosła artystycznego.
W XIX wieku figurki stanowiły element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 61,0 cm, szerokość: 28,0 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
malowanie
Tworzywo / materiał
gips
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna