Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Portret hrabiego Jerzego Augusta Wandalina Mniszcha (1715-1778) ze zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest dziewiętnastowieczną kopią dzieła powstałego w poprzednim stuleciu. Przedstawia popiersie 3/4 w prawo młodego mężczyzny, lekko uśmiechniętego, w niewysokiej, pudrowanej peruce na głowie, przewiązanej z tyłu czarną wstążką, ubranego w czerwony kaftan (uszyty z wyraźnie miękkiego materiału) z wąskim, futrzanym kołnierzem. Wkoło szyi portretowanego obwiązany biały fular z niewielkim, również białym, żabotem. Przez pierś hrabiego przebiega szeroka wstęga Orderu Orła Białego, którym został odznaczony w 1735 r. Lewą rękę Jerzy Mniszech wyciągnął nieco naprzód, z gestem palca wskazującego na Gwiazdę orderową, leżącą na pulpicie (widoczny jego fragment), prawą natomiast wsparł na biodrze. Do lewego boku ma przytroczoną rękojeść broni białej (karabeli?). W tle (gładkim, płasko namalowanym, ciemnozielonym) po prawej stronie widnieje napis, pociągnięty białą farbą: „Jerzy Mniszech Marszałek Nad: K. K.”, mówiący o funkcji państwowej, jaką pełnił ukazany na niniejszym obrazie ze zbiorów wilanowskich syn Józefa Wandalina Mniszcha i jego drugiej żony, Konstancji Tarłówny.
Był marszałkiem nadwornym koronnym i kasztelanem krakowskim. Jedyna córka Jerzego Mniszcha z drugiego małżeństwa z Marią Amelią z domu Brühl (1736-1772), Józefina Amelia (1752-1798), poślubiła (1774) hrabiego Stanisława Szczęsnego Potockiego (1751-1805).
Jerzy August Wandalin Mniszech (1715-1778), hrabia; kopia; biały fular z (białym) żabotem; (czerwony) kaftan z futrzanym kołnierzem; Order Orła Białego (wstęga; Gwiazda orderowa); Józefina Amelia z Mniszchów Potocka (1752-1798); Stanisław Szczęsny Potocki (1751-1805), hrabia; Maria Amelia Mniszchowa z domu Brühl (1736-1772); marszałek nadworny koronny; kasztelan krakowski.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 87,0 cm, szerokość: 68,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna