Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Portret księcia Antoniego Benedykta Lubomirskiego (zm. 1761) pędzla nieznanego autora, znajdujący się w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, przedstawia miecznika wielkiego koronnego (w latach 1754-61), starostę kazimierzowskiego i barskiego, w całej postaci wprost (ujęcie en pied), stojącego we wnętrzu z kolumną (po lewej stronie; posadowioną na masywnym, profilowanym cokole), w swobodnej pozie, lekko uśmiechniętego. W górnej partii kompozycji malarskiej zwiesza się w fałdach ciemnoczerwona draperia, ozdobiona złotymi tekstyliami (obręb, chwosty). Lubomirski jest odziany w szafirowy frak mundurowy ze srebrnymi naramiennikami, do którego przypiął gwiazdę Orderu Orła Białego (błękitna wstęga odznaczenia przeciągnięta przez piersi), pod spodem zaś w białą atłasową kamizelkę, zapinaną na drobne guziki. Spodnie do kolan wyraźnie uszyto z tego samego materiału, co kamizelkę. Do białych pończoch arystokrata założył czarne pantofle z metalowymi klamrami; szyję obwiązał białym fularem z koronkowym żabotem. Lewą rękę trzyma książę wspartą na biodrze, lewą natomiast opiera o biurko w typie konsoli, na którym stoją przedmioty: szkatuła i kałamarz z wetkniętym w atrament gęsim piórem. Inskrypcja, odnosząca się do osoby portretowanego, została umieszczona na kolumnie. Na drugim planie widoczny stół, prawdopodobnie konsola, nakryty zieloną tkaniną, na którym leży nakrycie głowy z elementem dekoracyjnym przypominającym broszę.
Antoni Benedykt Lubomirski urodził się jako syn Jerzego Dominika Lubomirskiego (ok. 1665-1727), wojewody krakowskiego, i jego drugiej żony Magdaleny z domu Tarłówny. Posiadał w Połonnem na Podolu bibliotekę, liczącą prawie 300 tomów. Współcześni cenili go między innymi za talenty: oratorski (marszałek sejmu – od 1746) i wojskowy (regiment pieszy buławy polnej koronnej – od 1755). Zmarł w 1761 r. w Ujazdowie.
Obraz należy do zespołu całopostaciowych wizerunków, pochodzących z pałacu rodziny książąt Lubomirskich w Opolu Lubelskim.
Antoni Benedykt Lubomirski (zm. 1761), książę, miecznik wielki koronny (1754-61), starosta kazimierzowski i barski, marszałek sejmu; en pied (w całej postaci); Order Orła Białego; szkatuła; kałamarz; Jerzy Dominik Lubomirski (ok. 1665-1727), książę, wojewoda krakowski; Magdalena Lubomirska z domu Tarłówna; Połonne na Podolu, biblioteka; regiment pieszy buławy polnej koronnej.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 201,0 cm, szerokość: 122,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna