Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy owoidalny wazon dekorowany w stylu „chińskie imari”. Wysmukły, „lekki” kształt naczynia został uzyskany dzięki wydłużonej, esowatej linii brzuśca, i wysokiej szyi z delikatnie rozszerzającym się wylewem. Szlachetna biel porcelany została ozdobiona barwną ornamentyką wywodzącą się z wyrobów japońskiego imari.
Centralną partię brzuśca z dwóch stron zajmują motywy feniksa ujęte ukwieconymi gałązkami chryzantemy. Łodygi kwiatów zostały poprowadzone niemal od samej stopy naczynia, czyli jego podstawy, co dodatkowo podkreśla smukły profil wazonu. Od rozszerzenia ponad stopą, które obiega ciągły stylizowany ornament nawiązujący do ruyi (chińskie berło), poprowadzono również ukwiecone wici kudzu. Ramiona wazonu delikatnie wyodrębniono podwójnym kobaltowym pierścieniem i ozdobiono motywami roślinnymi, m.in. kwiatami chryzantemy i peonii. Wylew naczynia od wewnątrz ozdobiono różnorodnymi kompozycjami floralnymi.
„Chińskie imari” to przedmioty wykonane w chińskich manufakturach, których zdobnictwo czerpie z kolorystyki wytwarzanej wcześniej przez Japończyków porcelany. Japońskie imari produkowano głównie w Arita na wyspie Kiusiu od około połowy XVII wieku z przeznaczeniem na eksport na rynek europejski. Określenie „imari” pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały japońskie statki wypełnione pięknymi przykładami japońskiego rzemiosła artystycznego.
W zbiorach wilanowskich znajdują się cztery analogiczne wazy, różniące się nieznacznie wymiarami.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 30,4 cm, szerokość: 13,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna