Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Szkło artystyczne
Kieliszek wykonany ze szkła przezroczystego. W zbiorach wilanowskich znajduje się także drugi o bardzo zbliżonej dekoracji, ale innych wymiarach (Wil.90). Oba naczynia choć dekorowane bardzo podobnie różnią się szczegółami – rozmiarem, formą i zdobieniem, choć masa z której je wykonano jest taka sama. Takie różnice są charakterystyczne dla ręcznej produkcji, nie jest to rzadkość dla szkieł wykonanych w tym okresie.
Naczynie powstało w pierwszej magnackiej manufakturze szkła luksusowego, zwanej Hutą Kryształową, założonej w 1717 roku przez Adama Mikołaja Sieniawskiego. Jej produkcja od samego początku ukierunkowana była na wytwarzanie przedmiotów najwyższej jakości, ze szkła zwanego kryształowym – nazwanym tak ze względu na jego czystość i twardość, upodabniającą je do kryształu górskiego. Po śmierci Elżbiety Sieniawskiej, żony Adama Mikołaja w 1729 roku sytuacja huty zmieniła się – jej nowym właścicielem został Jan Sebastian Szembek, który przejął starostwo Lubaczowskie, w tym także i manufakturę. Wielu z jej pracowników, pochodzących z dóbr Sieniawskich, powróciło więc na te ziemie – sprawiając, że wytwórnia została pozbawiona wykwalifikowanej kadry. Często przyjmuje się, że szkła zdobione w nieco uproszczony sposób powstały właśnie w tym przejściowym okresie – kiedy to nowi pracownicy byli jeszcze szkoleni.
Puchar ozdobiono wyłącznie rytowaną dekoracją roślinną na czaszy oraz stopie – są to gałązki z niewielkimi listkami i kwiatami. Wykonano go ze szkła lekko zanieczyszczonego pęcherzykami powietrza – co uznaje się w szklarstwie za wadę przedmiotu.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 13,5 cm, szerokość: 7,3 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
rytowanie
Tworzywo / materiał
szkło przezroczyste
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna