10 marek
1918
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Pieniądz papierowy
Prezentowany album kolekcjonerski zawiera seryjne pieniądze zastępcze z początku lat 20. XX wieku i kartki żywnościowe z I wojny światowej. We wstępie pióra Paula Hohnera, handlarza pieniędzmi zastępczymi ze Stuttgartu, będącego projektantem albumu i autorem kolekcji, przybliżono koncepcję pieniędzy zastępczych, kartek żywnościowych i samą ideę powstania albumu.
Na pierwszych 5 kartach z papieru pergaminowego wklejono 41 bonów kolekcjonerskich z lat 1920–1922. Najliczniej reprezentowany, bo aż 35 sztukami, jest rok 1921, 4 bony wydano w 1922, a jedynie 3 w 1920 roku. Większość pochodzi z obecnej Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Saksonii-Anhalt – po 7 sztuk, następne z Turyngii i Dolnej Saksonii – po 5 sztuk. Z obszaru Pomorza w kolekcji znajduje się jedynie egzemplarz z Bytowa. Zbiór zawiera najpowszechniejsze, a więc i najtańsze bony dostępne w owym czasie w handlu. Oprócz kolekcjonerskiego rarytasu, bonu wartości 75 fenigów wydanego przez zarząd gminy Neinstedt w Górach Harzu (Saksonia-Anhalt), w zbiorze brakuje cenniejszych okazów.
Od strony 11. album wyklejono 33 kartkami zaopatrzeniowymi na towary reglamentowane – głównie produkty żywnościowe, które między 1916 a 1920 wydała gmina miejska w Stuttgarcie. 4 to kompletne arkusze a 29 sztuk stanowi odcinki z różnych kartek, głównie z lat 1916–1918. W Niemczech, w okresie I wojny światowej, kartki zaopatrzeniowe zwykle wydawano na konkretne miesiące, a realizowano w systemie tygodniowym. Wyjątkiem były kartki na niektóre produkty przemysłowe, np. mydło, które wydawano w systemie półrocznym, a realizowano w systemie miesięcznym. Najwięcej, bo aż 15 odcinków odnosi się do przydziału niskiej jakości mąki chlebowej i wzbogaconego o różne dodatki chleba domowego. W albumie występują również kartki na jaja, masło, cukier, ser, mięso, kaszę, ziemniaki i mydło.
Albumy takie były w różnych konfiguracjach kompletowane przez Hohnera, a następnie sprzedawane jako pamiątki z okresu pieniądza zastępczego lub inflacji.
Mieszko Pawłowski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 165 mm, szerokość: 205 mm
Rodzaj obiektu
album, bon, talon
Technika
druk, naklejanie
Tworzywo / materiał
papier, papier pergaminowy, klej
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1918
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1921
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1918
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna