Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Niewielki ekran kominkowy o lekkiej konstrukcji na którą składa się trójdzielna podstawa o mocno wygiętych kabriolowych nóżkach ze stopkami w formie wolut zwiniętych do dołu, bogato zdobionych płaskorzeźbionymi owalnymi i okrągłymi kaboszonami. Na podstawie wsparty jest pojedynczy słupek. Jego trzon jest w dolnej partii spiralnie skręcony, wyżej gładki a u góry zakończony fantazyjną toczoną i rzeźbioną sterczyną także z motywem kaboszonów.
Na gładkiej części trzonu zamocowana jest ruchoma tarcza ekranowa o kształcie zbliżonym do koła, w rzeźbionej kartuszowej ramie zdobionej motywami zwojów, wolut i kaboszonów. Ekran pokryty został zgniłozielonym pluszem w jaśniejsze pionowe paski.
Taki ekran kominkowy służył do osłaniania twarzy przed blaskiem i żarem bijącym od płonącego w kominku ognia, jednocześnie dzięki delikatnej konstrukcji w niższych partiach umożliwiając ogrzewanie pozostałych partii ciała, a dzięki regulowanej wysokości mógł osłaniać służyć zarówno dla osoby stojącej jak i siedzącej.
Mebel formą i dekoracją nawiązuje do stylu późnorenesansowego, co w dziewiętnastym wieku było jednym z przejawów tzw. nurtu historycznego, odwołującego się do estetyki minionych epok. Meble w podobnym stylu za czasów Augusta i Aleksandry potockich zdobiły liczne wilanowskie wnętrza, szczególnie te o przeznaczeniu ekspozycyjnym lub bibliotecznym. Ten egzemplarz stanowił element dziewiętnastowiecznego wystroju sali bibliotecznej ulokowanej na pierwszym piętrze Galerii Południowej pałacu wilanowskiego. Jego oryginalny wygląd w wilanowskim wnętrzu oglądać można na rycinie Malinowskiego według rysunku Maszyńskiego, przedstawiającej „Wnętrze Sali Bibliotecznéj Mniejszéj”, opublikowanej w albumie Hipolita Skimborowicza i Wojciecha Gersona z 1877 roku pt. Willanów: Album: Zbiór widoków i pamiątek oraz kopje z obrazów Galeryi Willanowskiej…
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 169,0 cm, szerokość: 48,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel szkieletowy
Technika
toczenie, tapicerowanie
Tworzywo / materiał
mahoń; plusz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna