Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Okrągła misa z pofalowaną krawędzią dekorowana w stylu „chińskie imari”. Dekoracja lustra obwiedzionego podwójnym kobaltowym pierścieniem przedstawia scenę pejzażowo – architektoniczną – pawilony i brzeg porośnięty drzewami z rozpiętą siecią rybacką. Na przeciwległym brzegu widnieją zadrzewione szczyty górskie. Kołnierz naczynia został ozdobiony gęstą dekoracją floralną z motywami sosny, wiśni, chryzantemy i peonii oraz regularnie rozmieszczonymi fragmentami pawilonów przylegającymi do trzech trójlistnych rezerw, czyli pól wyodrębnionych krawędzią, wypełnionych zdobieniem. Zewnętrzne krawędzie kołnierza zdobią trzy ukwiecone gałązki – chryzantemy, peonii i wiśni.
„Chińskie imari” to przedmioty wykonane w chińskich manufakturach, których zdobnictwo czerpie z kolorystyki porcelany wytwarzanej wcześniej przez Japończyków. Różnica między oryginalną dekoracją japońską i chińskim naśladownictwem wiąże się głównie ze sposobem kładzenia i nasyceniem kolorów – dotyczy to przede wszystkim czerwieni i kobaltu. Porcelanę chińską cechuje jaśniejsza tonacja. Uważa się również, że naczynia te mocniej przeświecają – są cieńsze i mają precyzyjniej nałożone szkliwo.
Japońskie imari produkowano głównie w Arita na wyspie Kiusiu od około połowy XVII wieku z przeznaczeniem na eksport na rynek europejski. Określenie „imari” pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały japońskie statki wypełnione pięknymi przykładami japońskiego rzemiosła artystycznego. Przedmioty wykonane przez Chińczyków były cenione nie tylko w Europie, ale również w południowo-wschodniej Azji, w Indiach i w ówczesnym Imperium Osmańskim.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 7,5 cm, szerokość: 37,0 cm
Technika
kobalt, złocenie, szkliwienie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna