Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Przybory kominkowe
Wiaderko na węgiel to typowy dla XIX wieku pojemnik służący do przechowywania podręcznego zapasu sypkiego opału. Równie często jak formę cylindrycznego wąskiego pojemnika przybierał kształt niski i zaokrąglony od tyłu, zaś od góry i z przodu otwarty oraz zaopatrzony w szeroki, wywinięty ku dołowi wylew, ułatwiający podsypywanie węgla wprost do paleniska. Dwa uchwyty, umiejscowione u góry i z tyłu ułatwiały przechylanie pojemnika. Całość osadzona była na stożkowatej stopie, często przy krawędzi zdobionej.
Omawiany przykład posiada puklowaną krawędź stopy i zaokrąglone kształty. Dolny uchwyt, mniejszy, ma motywy rocaille. Górny uchwyt natomiast jest wyraźnie większy i uformowany z ornamentu małżowinowego z elementami rollwerku. Taki eklektyzm w zdobieniu w drugiej połowie XIX wieku nie był niczym niezwykłym.
Kiedy w czasach paleolitu człowiek nauczył się używać ognia, musiał znaleźć sposób na poręczne i bezpieczne składowanie opału, nie tylko w pryzmach na dłuższy czas, ale także na bieżące potrzeby. Z czasem wykształciły się różnego rodzaju kosze, skrzynie i coraz bardziej ozdobne pojemniki na drewno. W XIX wieku, wraz z rozwojem pieców węglowych rozpowszechnił się opał sypki, który wymagał innych rozwiązań. Metalowe wiaderko było jednocześnie bezpieczne i wygodne w przenoszeniu, a także wielofunkcyjne - kiedy ogień w palenisku wygasł, kubełka używano także do wygarniania i wynoszenia popiołu.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 43,5 cm, szerokość: 35,5 cm
Rodzaj obiektu
sprzęt do kominka
Technika
kucie, tłoczenie, odlew, nitowanie, cyzelowanie
Tworzywo / materiał
miedź; mosiądz; stal
Czas powstania / datowanie
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna