Butla
1870 — 1915
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wyroby rzemiosła i przemysłu szczecińskiego, Szczecin jakiego już nie ma
W przedwojennym Szczecinie każda szanująca się firma wyposażona była w firmowe pieczątki a niekiedy też w papier firmowy, ozdabiany niewielkimi rycinami przedstawiającymi siedzibę, czy logo zakładu lub elementy wizualne będące wizytówką miasta. Przykładem takiego wyposażenia biurowego jest, znajdujący się w zbiorach Muzeum Historii Szczecina, tłok pieczątki, za pomocą którego odbijano określenie Kustos. Została ona znaleziona w jednym z gmachów przejętych po wojnie przez obecne Muzeum Narodowe w Szczecinie. Najpewniej więc zamówiona była przez jedno z przedwojennych muzeów szczecińskich.
Na okrągłej główce uchwytu tłoka znajduje się dodatkowo napis: GEBRUDER FOBKE PARADEPL. 31 STETTIN, stanowiący swoisty znak towarowy producenta.
Bracia Fobke to prawdopodobnie Gustav i Emil, którzy byli odnotowywani przez szczecińskie księgi adresowe też pod prywatnymi adresami. Jako przedsiębiorstwo produkowali klisze drukarskie, szablony, szyldy oraz stemple. Zajmowali się również grawerstwem i drzeworytnictwem, o czym świadczą informacje dodane przy ich nazwiskach i adresach: Graveur i Xsylograph, ale także ryciny z końca XIX wieku, przedstawiające gimnazjum mariackie oraz gimnazjum miejskie, których autorstwo przypisuje się Emilowi.
Zakład Braci Fobke mieścił się od 1902 roku pod numerem 30, a następnie 31 przy Paradeplatz (obecnie Aleja Niepodległości). Przed wojną była to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Szczecina. Zlokalizowany w miejscu zlikwidowanych obwarowań miejskich, na początku XIX stulecia stał się szeroką aleję spacerową, porośniętą wzdłuż obu stron drzewami. Znajdowały się tam okazałe budowle jak Pałac Ziemstwa Pomorskiego czy budynek Pruskiej Poczty Królewskiej, domy handlowe oraz szereg kamienic z lokalami usługowymi. Choć w wyniku działań wojennych zniszczona została kamienica o numerze 31, to do dziś zachował się budynek mieszczący pierwotną siedzibę firmy Braci Fobke o numerze 30.
Małgorzata Peszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 6.5 cm, szerokość: 2.5 cm
Rodzaj obiektu
tłok pieczętny, wyposażenie biurowe
Technika
cięcie, toczenie (obróbka wiórowa), wyrób manufakturowy
Tworzywo / materiał
drewno, tworzywo sztuczne, metal
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1870 — 1915
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1916 — 1945
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1899
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna