Liternictwo do komiksu, karta 4
2011
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Prace do noweli komiksowej Moniki Powalisz i Olgi Wróbel ,,Przemiana''
Przedstawienie żydowskiej rodziny szewca Rotfarba i jego pracy. Na planszy Olga Wróbel umieściła kadry w dwóch rzędach, oddzielonych paskiem bieli – oknem na tekst narracyjny; w wydanym komiksie czytamy w tym miejscu (w albumie – tekst wersalikami, zob. karty liternicze, zwłaszcza MPOLIN-M268): „Mój młodszy brat nie chciał się uczyć. Całymi dniami albo grał na podwórku w football, albo w karty, albo zbierał na bilet do kina. Mój najmłodszy brat, Motek*, był w niego zapatrzony i całymi dniami chciał robić to samo, co on. Moja starsza siostra, Rywka, pomagała ojcu – była nieśmiała i prawie nie wychodziła z domu, za to najmłodsza, Sarka**, całymi dniami przesiadywała na podwórku z chłopakami”. U dołu ramki, mniejszymi literami, objaśnienia do dwóch imion: „*Motek – zdrobnienie od imienia Mordechaj **Sarka – zdrobnienie od imienia Sara”.
Na planszy w górnym rzędzie, w obu kadrach, widoczne jest rodzeństwo z piłkami. W dolnym ojciec przy maszynie do szycia oraz, jak możemy się domyślać, Rywka, o której mowa jest w narracji. Olga Wróbel za pomocą detalu wstążki oddaje jej związanie z pracą ojca: tasiemka, którą ma związane włosy, unosi się do góry, stając się w kompozycji jakby lustrzanym odbiciem sznurówki z przygotowanego przez szewca buta, ukazanego w małym kadrze ponad kadrem z portretem dziewczynki.
Rotfarbowie mieszkali na Nalewkach, ulicy, która swój rozwój zawdzięczała żydowskim osiedleńcom, a z czasem stała się symbolem żydowskiej obecności w Warszawie. Przy Nalewkach wznosiły się wielopiętrowe i – ze względu na wydłużone kształty placów – również wielopodwórkowe kamienice. „Podwórko było zawsze gwarne i ożywione […]. Od razu przejąłem się życiem podwórzowym” – wspominał Abraham Rotfarb w swoim tekście, co jednak nie zostało przez Powalisz wyakcentowane w narracji komiksu, koncentrującej się na etapie już późniejszego „przejęcia” Rotfarba nie podwórkiem, ale nauką.
Mieszkania były jednocześnie, jak było zapewne w wypadku domu Rotfarbów, warsztatami pracy lub sklepikami.
Według spisu z początku XX w. na Nalewkach działało ponad 300 punktów handlowych.
Ewa Małkowska-Bieniek, Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 29.5 cm, szerokość: 20.9 cm
Rodzaj obiektu
praca wizualna
Technika
akwarela
Tworzywo / materiał
tusz, farba akwarelowa, papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
2011
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
2011
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
2011
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna