Postać mężczyzny
między 1951 — 2000
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Kolekcja sztuki dogońskiej
Najważniejszym motywem twórczości Dogonów są przedstawienia figuralne przodków, które są ustawiane na poświęconych im ołtarzach. Pojawiają się tu wizerunki antenatów prawdziwych i mitycznych, męskich, żeńskich i androgynicznych.
Część figur prezentuje postacie z rękoma uniesionymi do góry. Ten gest jest interpretowany jako modlitewny wysiłek zmierzający do połączenia ziemi i nieba. Znakiem tego sojuszu jest deszcz, tak ważny dla rolników. Uważa się, że pierwotnie w ten sposób rzeźbili swoich przodków Tellemowie – tajemniczy lud zamieszkujący Masyw Bandiagara przed przybyciem Dogonów. Motyw ten wtopił się w tradycję dogońską i dziś o związkach z Tellemami świadczy jedynie nazwa tellem, którą określa się figury.
Wśród przedstawień antropomorficznych pojawiają się również figury kobiet, czasami przedstawionych w towarzystwie dzieci. Wyobrażają one pramatkę oraz nawiązują do cenionej w Afryce kobiecej płodności. W twórczości figuralnej Dogonów popularne są też wizerunki zwierząt, zwłaszcza tych szczególnie ważnych w ich mitologii: krokodyla, nazywanego powszechnie kajmanem, będącego zwierzęciem opiekuńczym wioski Amani, żółwia, którego budowa według Dogonów jest odwzorowaniem wszechświata, dzioborożca (calao), będącego symbolem rodzicielskiej ofiarności i poświęcenia, bladego lisa Yurugu, który dopuścił się czynu kazirodczego wchodząc w relację z Ziemią – swoją matką, co wprowadziło w świecie chaos i niepokój.
Dogońskimi twórcami są najczęściej kowale, którzy specjalizują się w pozyskiwaniu i obróbce żelaza, ale chętnie też zajmują się obróbką drewna.
Ewa Prądzyńska
Inne nazwy
tellem; dege
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 45.5 cm, szerokość: 5.5 cm
Rodzaj obiektu
figura
Technika
techniki snycerskie, ciosane
Tworzywo / materiał
patyna, drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
między 1951 — 2000
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1901 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1901 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna