Kabłączek skroniowy
1055 — 1100
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Wczesne średniowiecze na Pomorzu
Zapięcie naszyjnika (klamra haczykowata), pochodzi ze skarbu ozdób srebrnych umieszczonych w naczyniu glinianym, odkrytego pod koniec lat trzydziestych XX wieku w Bogucinie, pow. kołobrzeski, podczas pobierania kamienia pod budowę szosy. Skarb datowany jest na okres po 995 roku.
4Zapięcie naszyjnika lub klamra do kolii to przedmiot wycięty ze srebrnej blaszki w kształcie owalu o mocno rozciągniętych końcach, z haczykiem po jednej stronie i dwoma otworkami z drugiej. Powierzchnia zapięcia jest zdobiona motywami zygzaków, rzędów kółeczek i ukośnych linii.
Do spinania naszyjnika używano jednocześnie dwóch takich klamer. Do otworów na końcach mocowano końcówki kolii, w tym przypadku dwóch. Zapięcia naszyjników najczęściej odkrywane są w skarbach, rzadziej na cmentarzyskach. Ich występowanie przypada na X–XIII stulecie, do początków XIV wieku.
Zdobienie wykonywano rylcami, zwanymi też grawerami, ze skośnie lub pionowo uformowanymi końcówkami, oprawionymi w drewniane rękojeści. Przedmiot zdobiony mocowano do podkładki, najpewniej drewnianej, którą można było obracać. Następnie na powierzchni szkicowano ornament, który następnie był powielany odpowiednim rylcem. Częstym zabiegiem było łączenie rytowania z wybijaniem motywów, tak jak w przypadku zapięcia z Bogucina.
Ewa Górkiewicz-Bucka
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4.8 cm, szerokość: 1.9 cm
Rodzaj obiektu
naszyjnik, biżuteria
Technika
rycie, tłoczenie, odciskanie w formie, kucie, cięcie
Tworzywo / materiał
srebro
Pochodzenie / sposób pozyskania
przekaz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1055 — 1100
Muzeum Narodowe w Szczecinie
951 — 1000
Muzeum Narodowe w Szczecinie
951 — 1000
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna