Święta Barbara (z feretronu)
1901 — 1910
Muzeum Narodowe w Lublinie
Zapraszamy w podróż do świata sztuki, w którym nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Przyjrzyj się uważnie przedmiotom, a później rozpocznij swoje własne śledztwo. Do czego służy przedmiot? Kogo lub co przedstawia? Z czego jest wykonany? Nie ignoruj żadnego drobiazgu, bo wszystko może mieć znaczenie. Odkryje je osoba obdarzona detektywistycznym umysłem. Zatem – jakie są Twoje pomysły?
Alegoria – w sztuce lub literaturze jest to wyrażenie nie w sposób dosłowny pewnych ukrytych znaczeń; od symbolu odróżnia ją to, że ma jedno znaczenie.
Autoportret – inaczej portret własny; portret artysty wykonany przez niego samego.
Chrześcijaństwo – religia, której podstawą jest wiara w jednego Boga; najważniejszą księgą dla chrześcijan jest Biblia.
Judaizm – religia wyznawana przez Żydów; judaizm to wiara w jednego Boga. Najważniejszą księgą dla wyznawców judaizmu jest Tora.
Mitologia – zbiór opowieści o bogach i bohaterach, którzy posiadali nadludzkie moce.
Przysłowie – krótkie zdanie, które może pochodzić zarówno z literatury, jak i być utrwalane poprzez przekazywanie go ustnie z pokolenia na pokolenie. Wyraża zwykle jakąś prawdę ogólną albo np. wskazówkę lub przestrogę.
Symbol – w sztuce lub literaturze jest to wyrażenie nie w sposób dosłowny pewnych ukrytych znaczeń; od alegorii odróżnia go to, że może mieć wiele różnych znaczeń.
Żydzi – wyznawcy religii zwanej judaizmem; przez wieki osiedlali się w wielu miejscach na całym świecie, m.in. w Polsce. W roku 1948 powstało państwo Izrael, w którym mieszka wielu Żydów.
Znaleziono 10 obiektów
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna