Jeszcze o Ludwiku
1929 — 1935
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Józef Czechowicz
Fraszka O Wacławie należy do zbioru szesnastu fraszek Józefa Czechowicza prezentujących członków Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki.
Jej bohaterem jest Wacław Gralewski (1900–1972), poeta, pisarz, redaktor, dziennikarz, przyjaciel Józefa Czechowicza, autor książki o poecie Stalowa tęcza oraz kilku książek wspomnieniowych, opisujących życie intelektualne i artystyczne przedwojennego Lublina.
Warto zauważyć, że barwna postać lubelskiego pisarza pojawia się również w wierszu Czechowicza We czterech. W utworze Gralewski, jako jedyny z czterech twórców grupy „Reflektor”, został nazwany „poetą”, choć – jak zauważa Józef Zięba – „przy wnikliwszej analizie nawet dotychczas publikowanych utworów Gralewskiego można było stwierdzić, że na wybitnego i oryginalnego poetę raczej się nie zapowiadał”. Szybko zresztą złamał pióro i zakończył swój „aksamitny tygrysi bieg” po poetyckie laury. Nic dziwnego, że Czechowicz, który w młodzieńczym wierszu entuzjastycznie opisywał „poetę Wacława”, wierząc w jego potencjał twórczy i niespożytą energię, po latach charakteryzuje go w swojej fraszce nieco inaczej: żartobliwie, lecz jednak z delikatną, ledwie wyczuwalną nutą zawodu. W utworze tym chodzi zapewne nie tylko o piękny, napoleoński profil, który możemy podziwiać, oglądając młodzieńcze fotografie Gralewskiego, bądź też jego karykaturę wykonaną przez nadwornego portrecistę lubelskich poetów, Henryka Dongę, lecz również „teatralny profil poety, który nie pisze już wierszy, i teatralny profil animatora życia literackiego, ale odwołującego się już tylko do wspomnień »wspaniałej przeszłości«”.
Choć Gralewski pozostał „poetą niespełnionych nadziei”, nadal odgrywał ważną rolę w życiu kulturalnym Lublina. Pochłaniała go przede wszystkim praca dziennikarska i społeczna. Pisał recenzje tomików poetyckich, sprawozdania, a także (informacja istotna dla czytelnika Czechowiczowskiej fraszki!) recenzje teatralne zamieszczane w czasopismach lubelskich.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 10 cm, szerokość: 15 cm
Rodzaj obiektu
rękopis
Technika
pismo odręczne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1929 — 1935
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
1929 — 1935
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna