Szczury (głowa kobiety)
ilustracja
non post 1960 — 1971
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Dokument podróży Krystyny Niedziółki – jak wówczas nazywała się Krystyna (Fanny) Kurc (dokument podróży - dokument o charakterze paszportu, jednak wydawany osobie niemającej obywatelstwa polskiego; Żydzi polscy wyjeżdżający z Polski w okresie Marca '68 musieli podpisywać dokument ze zrzeczeniem obywatelstwa).
Okładka ma typowy dla tych dokumentów kolor zielony. Na s. 2 wpisano, na maszynie, jako miejsce zamieszkania: Warszawę; data urodzenia: 7.08.1937; na s. 3 fotografia i podpis właścicielki. Data ważności dokumentu: 30.06.1969.
Wydano go 16.05.1969, co oznacza, że Krystyna Niedziółka podjęła decyzję o wyjeździe przed sławnym ogłoszeniem, zamieszczonym m.in. w „Trybunie Ludu” i „Życiu Warszawy” w połowie czerwca, które zmobilizowało bardzo wielu wahających się Żydów polskich do wyjazdu.
Odprawienie bagażu (pieczątka na s. 17) nastąpiło 27.05.1969. Przekroczenie granicy polsko-czechosłowackiej 2.06.1969 (pieczątka z Zebrzydowic na s. 7; pieczątka z Piotrowic koło Karwiny na s. 9, przy wizie czechosłowackiej). Wylot z Wiednia i przylot do Izraela z Wiednia – 3.06.1969 (pieczątka na s. 11, nad wizą austriacką z Warszawy).
Krystyna wyjechała do Izraela po uzyskaniu rozwodu, ale w dokumencie podróży widnieje jeszcze nazwisko byłego męża. W Izraelu rozważała możliwość, by powrócić do nazwiska Kurc, ale w tamtym momencie, niedługo po przyjeździe do nowego kraju, było to dla niej zbyt trudne zadanie z powodów administracyjnych.
Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
dokument urzędowy
Technika
pismo odręczne, druk, maszynopis, fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier, papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
non post 1960 — 1971
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
non post 1960 — 1971
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1996
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna