
Grosz (Kreuzgroschen)
1613
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Monety pomorskie
Stralsund jako jedyne miasto pomorskie od 1325 roku dysponowało wieczystym przywilejem menniczym, który gwarantował mu pełnię praw menniczych, włącznie z własnym rodzajem emisji, stopy i wyobrażeń na stemplu. W późnym średniowieczu miasto zawierało liczne związki monetarne z innymi pomorskimi miastami i książętami w celu prowadzenia wspólnej polityki monetarnej. Do obiegu wprowadzono grubsze gatunki monet, takie jak witeny i szelągi, dawniej zwane grubymi fenigami (Grosspfennige).
Pierwsze stralsundzkie szelągi pojawiły się około 1416 roku i szybko zniknęły z obiegu. Były to ciężkie, ponad 2-gramowe okazy bite z dobrego 10,5-łutowego srebra próby 656/1000. Po jednej stronie miały grot strzały i napis odnoszący się do nazwy: MONETA SVNDEN, a po drugiej krzyż równoramienny i sentencję religijną: DEUS IN NOMINE TV. W 1428 roku wznowiono emisję szelągów po zawarciu przez Stralsund umowy z czterema pomorskimi miastami – Greifswaldem, Anklam, Demminem i Szczecinem – do której przystąpili również książęta: Kazimierz V szczeciński, Warcisław IX wołogoski i Barnim VIII bardzki. Było to drugie podejście do emisji tych jednostek, przy którym zachowano ten sam wygląd monet, ale wprowadzono niższy standard kruszcowy i metrologiczny. Zgodnie z umową, mającą obowiązywać przez pięć lat, nowe szelągi o masie 1,5 g bito ze stopu zawierającego 7¾ łuta srebra, próby 484/1000.
Po pięciu latach cztery miasta zaodrzańskie, już bez Szczecina, podpisały umowę na kontynuowanie emisji lekkich szelągów według dotychczasowych zapisów. Monety te w obiegu odegrały znaczącą rolę, a kilkanaście notowanych odmian świadczy o intensywnej produkcji trwającej do 3. ćwierci XV wieku.
Genowefa Horoszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: średnica: 20.8 mm
Rodzaj obiektu
moneta
Technika
bicie
Tworzywo / materiał
srebro
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1613
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1367 — 1380
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1506
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna